História Greenie

Projekt Greenie oficiálne vznikol 14. septembra 2007. Začal sa veľký sen, alebo je to pokračovanie sna? Alebo prebudenie?

Greenie ako samostatný operačný systém som plánoval ešte v dobe, keď som nepoznal nič iné ako Norton Commander a Windows 95. Už vtedy ma napadalo, ako to vlastne všetko funguje. Kto to vyrába, čo je na to treba – a ako sa to dá vylepšiť, zjednodušiť, urýchliť. Bol som ešte malý chlapec, a viac ako fungovanie toho a toho systému ma zaujímali hry. Wolfenstein, to bola pecka!

Postupom času, ako sa všetko vyvíjalo, či už všetky tie veci technické alebo moja túžba po sebarealizácií, dostala sa mi tá možnosť spoznávať svet počítačov. Preskúmal som vo Windows 98 všetko čo sa dalo, inštaloval som ho asi milión krát. Skicár, prehrávať hudobných CD, Word a tak ďalej. S tým som sa vyhral. Popri skúmaní som vyrastal na hrách, ak si niekto pamätá starý Tycoon alebo Settlers…

Prvé styky s Linuxom prišli tak trochu nečakane. Dostal sa mi do rúk starý počítať a tiež cédečka s nejakým Mandrake 9.1. To bola sláva. Vedel som, že je zadarmo, môže sa voľne šíriť a dobre vyzerá, no nevedel som s tým robiť. Tak som to teda skúsil, či sa na ňom niečo naučím, alebo nie. A čuduj sa svete, ono to fungovalo. Nevedel som tam nič nastaviť, nemal som prístup do internetu, ale akosi som sa v tom vyznal. Mandrake totiť veľmi pripomínalo Windows XP. Keď sa mi ten PC dostal z rúk a niekomu predal, ten niekto okamžite sformátoval disky na ktorých bol Linux (ako keby si myslel, že je to nejaký vírus) a nahodil si tam kradnutý Windows.

Druhé stretnutie nastalo po tom, čo som mal problém s jednou hrou. Pomerne bežná záležitosť. Stratégia, ktorej určité kolo som nevedel prejsť. Cheaty sa mi hľadať nechcelo, ale tak nemal som inú možnosť. Tak som teda išiel na určité stránky, kde som zhodou okolností dosiahol červené okná od antivíru. Super teda, z blata do kaluže, z problému do problému. Uvedomil som si, že už vtedy (bol to rok asi 2003 alebo 2004) bolo po internete hocijakej hávede. Antivírus ma furt otravoval, nedal pokoja potvora jedna. Tak mi treba keď som lenivec a nechcelo sa mi to nastavovať. Rozmýšlal som teda nad iným antivírom. Po inštalácií troch sa mi večné červené okná zmenili na BSOD, teda známu modrú obrazovku smrti.

Čo si Google myslí o modrej obrazovke smrti?

Zamýšľal som sa nad bezpečnosťou, a prišiel som na jednu dobrú myšlienku. Vírusy netreba zmazávať ako niekedy v praveku, treba im predchádzať. A tak som na svojom hlavnom PC nahodil Linux. Teda aspoň som sa o to pokúsil. Mandrake 9.1, tento prehistorický dinosaurus, mi správne nerozpoznal pevný disk. Staré distro vs. S-ATA disk, víťaz bol jasný. Vrátil som sa ku Windows, dal som stiahnuť nový Mandrake, ktorý si už so všetkým poradil. A s čím nie, s tým pomohla banda na webe linuxos.sk. Dodnes sú tam niektoré správy, keď som začínal. A niekedy mám pocit, že by bolo najlepšie, keby tie staré (a niekedy aj nové) zápisy niekto premazal 🙂

Po všetkých možných kombináciách Mandrivy a Windowsu som si uvedomil, že taký ten dualboot má svoje výhody. Kažy systém totiž môže fungovať naplno. Windows dokáže všetko, Linux tiež – len z iného uhla pohľadu. Na surfovanie po internete, komunikáciu a veci s tým súvisiace som vybral Linux a na hry Windows. Fungovalo to dobre, nikto nenadával, proste pohodička. Nepokojný duch mi však ostal, a tak som skúsil ďalšie distribúcie. Však ich existuje taká hromada. Prišlo OpenSUSE, čo teda nebola veľká sláva. Prišlo Slackware, ktoré bolo na mňa dosť náročné. Po rôznych pokusoch a zmenách som zakotvil na čas na Xubuntu.

Pri Xubuntu som zistil, že Linux už nemusí byť len doplnok ku Windows. Táto distribúcia totiž obsahovala nástroj Synaptic, cez ktorý som bol schopný nainštalovať čokoľvek. Zrazu začali fungovať rôzne programy pre Windows aj v Linuxe, taktiež som prehral každý formát hudby či videa. A pospoznával som veľa programov, o ktorých som nikdy ani netušil. A keďže sa mi XFCE po čase prestalo páčiť, tak som prešiel na GNOME. Trvalo to len niekoľko kliknutí.

Po XFCE prišlo Ubuntu, na ktorom som dlhý čas zostal. Všetko fungovalo, parádička. Mal som silný PC, tak som si mohol skúsiť na ňom čokoľvek. Tak som prežil prvý mesiac úplne bez Windows. Však písanie jednoduchých webov fungovalo skvele, hudba sa počúvať dala, mohol som po internete chodiť kam sa mi zachcelo, a čo je dôležité, konečne som našiel svoje uplatnenie. Začal som pomáhať na fórach menej skúseným používateľom.

Istotne, aj Ubuntu som musel zo začiatku veľa krát preinštalovať. Pokazí sa toto, potom toto, alebo len spôsobím niečo čo neviem napraviť, a už som na to šiel očami Windows používateľa. S novými skúsenosťami a s trochou dokumentácie, ktorej v mojich začiatkoch nebolo veľa v zrozumiteľnej forme, som sa pustil do návodu. Ten dodnes existuje na stránke ubuntu.kayle.sk. Pri tomto projekte sa mi naplnil IM program s ICQ kontaktami. Mal som teda možnosť kvôli hocičomu otravovať expertov na grafiku, kódovanie vo všetkom možnom či špecialistom na rôzne distribúcie. A tak som prišiel na to, že každá distribúcia má veľmi veľa výhod a nevýhod. Každému vyhovuje niečo iné, inak nastavené, inak “poskladané”. Čo ale vyhovuje mne? Ubuntu moje požiadavky spĺňalo viac menej, Mandriva tiež. Povedal som si, že by to mohol byť dobrý nápad urobiť niečo vlastné. Urobiť z dobrého systému ešte lepší, prispôsobenejší, šikovnejší. Linux je sloboda, a pre mňa aj výzva.

Tak sa zrodilo Greenie. Spočiatku pod iným názvom (Elvenbuntu) s minimom zmien, neskôr ako Green a následne Greenie. A pritom je to také jednoduché – stačí len pomáhať, a už sa to vráti. Niečo hneď, niečo časom. Dnes je Greenie plnohodnotný systém, ktorý obsahuje to, čo sa do Ubuntu z rôznych dôvodov nemohlo dostať. Základné CD má programy, ktoré v Ubuntu nie sú z niekedy nepochopiteľných príčin, a tiež vlastné nástroje, ktoré zjednodušujú prácu v grafike a umožňujú veľmi obratne používať textový režim.

A aká je budúcnosť? To je na mne, rovnako ako na Vás. Greenie vzniklo z dobrých nápadov, ktoré tento projekt naďalej udržujú a vylepšujú. Ak máte svoje názory, podeľte sa o ne. A ak nie, ak to chcete len používať – tak Vám v tom nikto nebráni.

Reklamy

O WordPress Elven
Čítate blog Stanislava Hofereka, určený predovšetkým projektu Greenie - československej distribúcie Linuxu. Informácie o dianí, priestor pre diskusiu a miesto, kde sa niekedy ocitne aj to, čo by sa tu ocitnúť nemalo.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: