Distribúcia Salix v októbrovom PC REVUE

Asi nie je treba povedať, že sem-tam spolupracujem s redakciou časopisu PC REVUE. Nie, nemám v pláne robiť reklamnú kampaň. Kto má záujem o toto čítanie, ten sa už k časopisu nejako dostane.

Čo mne sa celkom páči, je moja možnosť aspoň trochu ovplyvňovať to, čo sa dostane na DVD prílohu. Gigabajty videí, programov a všetkého možného – a medzi tým všetkým sa často nájde nejaký ten ISO obraz linuxovej distribúcie. Greenie, Ubuntu, Fedora, Mandriva… skrátka všetko možné. A len tak, medzi nami, môžete aj na tomto mieste navrhnúť, čo by ste chceli dostať na DVD tohoto časopisu.

Prichádza úplne logická otázka – na čo je to vlastne dobré? Však stiahnuť si ISO nie je žiadny problém z internetu. Prísť tam a tam, stiahnuť, popri sťahovaní si sadiť mrkvičku na facebooku alebo rozčulovať sa pri správach v niektorej televízii. Pre mňa osobne to má zmysel z jednoduchého dôvodu – viac ľudí sa dozvie o Linuxe a všetkých možných výhodách, ktoré to ponúka. Som však jeden z tých “happy” používateľov internetu. Žiadne obmedzenia rýchlosti, dátového prenosu, navyše som pri PC viac ako je zdravé 🙂 Nie každý ale má takéto “šťastie”. 700MB stiahne niekto s pomalým internetom za nejakú tú nie veľmi akčnú dobu, a ak je pripojenie stavané na nejaké tie smiešne megabajty, tak by to bola úplná tragédia. A teraz si predstavte: Niekto za vás vyberie niečo dobré, dá nejaký ten obraz alebo aj viac na DVD, a vy si to bez napaľovania a bez sťahovania čohokoľvek skúsite vo virtuálnej mechanike. Taktiež môžete odporučiť niečo vy. Chceli by ste skúsiť novú Fedoru, až usvitne svetlo sveta, no nemáte si kde stiahnuť? Tak prosím, stačí navrhnúť. No a ak sa páči, pohľadá sa voľné CD/DVD alebo USB kľúč a už sa to tam nejako “narve”.

Do októbra sa navrhol a schválil Salix. Malé, milé distro vhodné pre staršie počítače, kde nie je dosť výkonu pre Vistovité/Sedmičkovité okná, XP sa vlečie a distribúcia s KDE alebo GNOME by tiež nebola nadšená. Salix je podobný Slackware alebo Zenwalku, príjemne sa používa a je veľmi dobrým kompromisom medzi funkčnosťou a nenáročnosťou.

Reklamy

O WordPress Elven
Čítate blog Stanislava Hofereka, určený predovšetkým projektu Greenie - československej distribúcie Linuxu. Informácie o dianí, priestor pre diskusiu a miesto, kde sa niekedy ocitne aj to, čo by sa tu ocitnúť nemalo.

4 Responses to Distribúcia Salix v októbrovom PC REVUE

 1. Peter Kotrčka says:

  hmmm.. kde sa XP vlecie, tam sa vlecie aj Linux s akymkolvek normalnym prostredim (myslim nieco, co ma listu, ikonky, atd.).

 2. greenielinux says:

  Samozrejme suhlasim. Ta hranica pouzitelneho a uz nepouzitelneho HW je podla kazdeho ina, podla mna je taky este normalne pouzitelny HW ked tam ma 192MB RAM a viac. priblizne samozrejme…

  • Peter Kotrčka says:

   noo.. vsak.. a na takom HW pobezi XP (so zodopovedajucim CPU, aspon dajme tomu 500-ka) celkom slusne s kancelarskym balikom (ale nie obludou OO.o), prehliadacom (zasa nie firefox), audiom, videom.

   256 MB je lepsie, aspon 384 a viac uz bezproblemove.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: