Inštalácia Greenie do Windows cez WUBI

Nedávno som testoval inštaláciu cez Wubi, teda možnosť nainštalovať Greenie do operačného systému Windows tak, ako keby to bol bežný program pre Windows. Samozrejme, je to zaujímavá myšlienka a pre niekoho veľmi užitočná. Hodí sa hlavne ľuďom, ktorí majú len jednu diskovú partíciu (disk C) a chcú si Linux vyskúšať.

Dlhodobo sa mi táto možnosť nepáči, zdá sa mi nedokonalá a nedotiahnutá. Čo je samozrejme aktuálny pohľad na aktuálny stav, ktorý sa samozrejme môže kedykoľvek zmeniť.

Inštaláciu nie je ťažké urobiť, stačí len vložiť CD do mechaniky a sputiť WUBI.exe. Fungovanie tohoto programu je však tak trochu divné. Po tom, čo nakopíruje súbory z CD na disk sa začne sťahovať cez bittorent nové Ubuntu z internetu. Na 64bit počítači s nainštalovaným 32bit Windows XP mi po skopírovaní 32bit Greenie začalo sťahovať 64bit Ubuntu z internetu. Nechápem načo, vôbec nechápem. Je výborné, ak to dokáže sťahovať z internetu, ale prečo sa to nedá jednoducho vypnúť? Možnosť vybrať si verziu by tiež bola fajn.

Táto možnosť aj je vo verzií 190, no v 189 (súčasť médií) sa nenachádza. Taktiež novú nenapadne sťahovať z CD.

Inštalácia je teda trojkroková – vložiť CD, znefunkčniť internet (napríklad vytiahnuť kábel) a veselo inštalovať.

Ako by mohlo vyzerať toto riešenie, keby bolo dotiahnuté do dokonalosti? Až neuveriteľne jednoducho. Stačilo by pridať možnosť vybrať ISO obraz. Zadať jeho adresu na lokálnom počítači, na internete (odkiaľ by to cez spomínaný bittorrent stiahlo) alebo médium v CD/DVD mechanike.

Iróniou je, že o Wubi sa stará komunita ľudí okolo Ubuntu, pričom originálne Ubuntu CD aj s potlačou som použil na prvé testovanie. Stratil som ale nervy, keď po vložení 32bit CD začalo sťahovať z internetu 64bit vydanie.

A čo si zas vážim? Po inštalácii na pevný disk sa dá medzi systémami pri každom reštarte vyberať, a Windows je zvolený ako predvolený systém. Ak jeden z rodiny testuje týmto spôsobom Ubuntu, tak tým neobmedzí nikoho iného.

Reklamy

O WordPress Elven
Čítate blog Stanislava Hofereka, určený predovšetkým projektu Greenie - československej distribúcie Linuxu. Informácie o dianí, priestor pre diskusiu a miesto, kde sa niekedy ocitne aj to, čo by sa tu ocitnúť nemalo.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: