Univerzálne riešenie? Žiadne také!

Už dávno ma napadla taká veľmi jednoduchá otázka – načo je toľko linuxových distribúcií? Riešilo sa to na najrôznejších miestach a tiež závery sú často rovnaké, väčšinou “tam sa hodí to” alebo “niečo z týchto dvoch, vyber si”. Aj keď si samozrejme prajem, aby bolo Greenie rozšírené, nie je v mojich silách robiť ho pre všetky architektúry a všetky možné nasadenia. A keby sa aj vychádzalo z jednej distribúcie a pripravovalo sa na najrôznejšie nastavenia (áno, hromada ISO obrazov), nebolo by to tak dobré, ako niektoré projekty robené od začiatku. Napríklad prekonať Slax niečim, čo by z Ubuntu vychádzalo, by bolo naozaj náročné.

Sám inštalujem na bežné počítače Greenie, ako taký podľa mňa dobrý systém. Poznám výber programov, klávesové skratky a rôzne funkcie navyše. Na druhú stranu, samozrejme to nebudem “cpať” do všetkého. Čo sa teda ešte používa, napríklad u mňa?

Staré počítače – Salix

Salix som si obľúbil. Dobrá zmeska starého dobrého Slackware a jednoduchého použitia. Salix nie je pre mňa žiadny ideál, nie je tak pohodlný, tak taký a tak onaký – no ide svižne tam, kde by väčšina distribúcií išla veľmi zle, teda ak by vôbec išla. Prirovnal by som Salix ku obrázkovému formátu JPG, ako dobrý kompromis medzi kvalitou a náročnosťou. JPG obrázky sú inak najrozšírenejšie 🙂 Ak starý počítač, tak Salix.

Alternatíva: Debian

Projekt Debian by som označil ako Ubuntu, ktoré sa ešte nezbláznilo. Pre tých, ktorým sa nepáčia stále zmeny v Ubuntu a majú radšej niečo konzervatívnejšie, je Debian výborným projektom. Oproti Ubuntovitým systémom je tiež “chudobnejší” o najrôznejšie pospúšťané služby, čoho výsledok je jednoduchý – menšia záťaž na procesor a RAM. A len tak, medzi rečou, ku slovu “univerzálny systém” má najbližšie asi práve Debian. Petr Krčmář, asi najznámejší Debianista v tejto časti planéty, o ňom pre tento blogový príspevok napísal: “Protože má rozumný způsob vývoje, skvělý balíčkovací systém, protože se v něm vyznám.” Je to odpoveď na otázku, prečo používa práve Debian. A inak, vedie okrem Root.cz aj Debian-linux.cz.

Šialený hardvér – PCLinuxOS

PCLinuxOS používam v prípade, že narazím na “šialený hardvér”. Áno, šialené pomenovanie, no neviem ako by som to povedal inak. Možno “nie úplne šťastne navrhnutý”. Tam, kde sa Greenie trápi, napríklad ak sa nedá na notebooku rozchodiť jas displeja alebo funkčné klávesy, PCLinuxOS zázračne funguje. Ako väčšina moderných systémov má LiveCD, ktoré používam napríklad na otestovanie hardvéru. Prednosťami sú tiež rýchlosť a dobrý repozitár.

Alternatíva: Mandriva

Aj keď som na Mandrive začínal, v tom čase som z nej veľmi múdry nebol. Nie, nebudem tu rozoberať aktuálne problémy, ktoré Mandriva má. Táto distribúcia je z môjho pohľadu alternatívou k PCLinuxOS a má s týmto systémom veľa spoločné. Je však v niektorých veciach iná, lepšia či horšia. Má výbornú detekciu hardvéru a na nastavovanie má dobré ovládacie centrum. Peter Kotrčka k Mandrive povedal: “neviem, proste vela veci funguje.. asi tak narovnako s fedorou.. ”

LiveCD – Parted Magic

Nie je tajomstvo, že obľúbené LiveCD je u mňa Greenie. Už na CD je takmer všetko, čo používam v nainštalovanom systéme. Parted Magic je však tiež veľmi šikovný projekt, a s obľubou ho používam. Prečo? Parted Magic je veľmi rýchly, dajú sa v ňom presúvať súbory, surfovať po internete alebo na internet robiť zálohy, dokáže taktiež napaľovať a z RAM-ky toho veľa nezje. A to všetko za cenu menej ako 100MB. Vôjde sa na akýkoľvek USB kľúč, na CD bežné i úplne maličké. Neviem, čo viac dodať.

Alternatíva: Slax

Slax je opäť zaujímavé LiveCD. Taký ten “malý Linux”. Pre viecerých je Slax priamo synonymum pre LiveCD, a je to v podstate plne funkčný systém, vhodný napríklad tiež na písanie, keďže má kancelársky balík. Poradí si s MP3 súbormi, má nástroj na spravovanie fotiek… Oproti Greenie má menej programov, no je výrazne menší, človek odchovaný na Windows sa ho nezľakne a je rozširovateľný cez tzv. moduly.

Obrázky sú prevzané zo serveru Distrowatch.com.

Reklamy

O WordPress Elven
Čítate blog Stanislava Hofereka, určený predovšetkým projektu Greenie - československej distribúcie Linuxu. Informácie o dianí, priestor pre diskusiu a miesto, kde sa niekedy ocitne aj to, čo by sa tu ocitnúť nemalo.

6 Responses to Univerzálne riešenie? Žiadne také!

 1. Peter Kotrčka says:

  noo, ja som povedal k Mandrive aj nieco ine, ale nepreslo cenzurou (vraj) 😀

  mozno by bol dobry clanok aj o tom, ako autor vidi najrozsirenejsie distribucie.

 2. kompi says:

  Ahoj Stano.
  Čo sa tyka debianu akosi sme si nenasli vztah k sebe ešte :D.
  Je vhodne skôr pre takych co sa radi babrú v systéme, ja mam rad keď si do OS viem dať všetky driveri popripade si ich dá sám:), a Debian je taký ze tam potrebuješ veľa driverov pokompilovať aby išiel ako má.
  Ubuntu mi vyhovuje zaťiaľ, až na to že niekedy je problem keď davaš driveri na nvidiu ale to ti stačí podávať het staré kernely a je to, a teším sa na nové Greenie. 🙂
  Samozrejme ta pozdravujem a pokecame dakedy cez ICQ. 🙂

  • greenielinux says:

   tak debian je take zaujimave riesenie v tom, ze po nastaveni sa hodi kazdemu. len samozrejme par nastaveni je potrebnych 🙂 neviem o tom ze by sa na debian muselo vela kompilovat. zlepsovak sa na to urcite niekde najde 🙂

 3. Spätné upozornenie: Pohľad na niekoľko ďalších distribúcii « Greenie blog

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: